V čase písania tohto článku začala platiť na Slovensku mimoriadna situácia. Nejdeme nikoho prosiť, aby si umýval ruky. Nejdeme ani nikoho prosiť, aby používal rúška. Tieto veci predsa každý vie. Nejdeme ani filozofovať nad tým, že v Taliansku zomierajú na COVID-19 hlavne ľudia starší než 80 rokov. Kto hľadá len rady, ako sa brániť pred vírusom, ani nemusí čítať ďalej, tých je plný internet. Musíme však upozorniť na niečo, čo je momentálne na Slovensku oveľa závažnejšie. A to je šíriaca sa panika.

Policajti nie sú fanúšikovia štatistiky, no v tomto prípade je do očí bijúca. Napriek tomu, že na Slovensku je aktuálne nakazených koronavírusom približne 0,0004% obyvateľstva, resp. zdravých je 99,9996% obyvateľov, začína sa šíriť badateľný zmätok a nepokoj. Stačí si len predstaviť situácie, ktoré môžu vzniknúť z predčasnej a prehnanej paniky.

Začať sa to môže tým, že si ľudia budú v obchodoch vytrhávať veci z rúk a hádať sa o mydlá a dezinfekčné prostriedky a bude platiť zákon silnejšieho (vieme, že sa to už stalo). Cesta strachu môže pokračovať tým, že kriminálne živly nebudú mať problém okradnúť za bieleho dňa jednotlivca, ktorý si v rukách ponesie nákup, spoliehajúc sa na to, že mu nikto nepomôže. Celé to môže vyvrcholiť zatvorením obchodov a následným rabovaním, či iným násilným poškodzujúcim nielen majetok.

Nejdeme nikoho strašiť, veci však pomenovávame pravými slovami. A otvorene hovoríme, že ak zlyhá každý jednotlivec, nepomôže ani všetkých viac ako 22.000 policajtov, tisíce vojakov, hasičov, zdravotníkov a ďalších súčasne. Tomuto musíme zabrániť!

Aktuálne je riziko spôsobené nepokojom obyvateľov zrejme neporovnateľné s rizikom vyplývajúcim z počtu chorých. Zaiste, preventívne opatrenia sú na mieste, ale prestaňme sa blázniť. Stojíme na prahu toho, že každý z nás sa stáva policajtom. Každý z nás má povinnosť zachovať pokoj, rozvahu a dbať na dodržiavanie poriadku. Už sme naznačili, čo môže panika spôsobiť. Ale ako sa má zachovať jednotlivec?

Zostaňme ľuďmi. Bude si to možno vyžadovať to, aby sme vykročili zo svojej komfortnej zóny. Možno to bude chcieť chladnú hlavu v ťažkých situáciách. Ale ukážeme ostatným, že väčšina je stále na strane zákona a poriadku. Zastaňme si predavačku, ktorú uráža nahnevaný zákazník kvôli tomu, že v regáloch nie sú dezinfekčné prostriedky. Postavme sa za lekára alebo zdravotnícky personál, ktorí pracujú na vypätí svojich síl. Pomôžme policajtom, keď to budú potrebovať. Veď napokon aj v zmysle § 325 Trestného zákona každý, kto vystúpi na podporu alebo ochranu verejného činiteľa, požíva rovnakú ochranu ako sám verejný činiteľ.

Nie sme vedci, biológovia ani virológovia. Sme policajti. A za radikálnejšiu hrozbu považujeme paniku medzi ľuďmi. Nesmieme dopustiť to, aby sme v kolegoch videli len prenášačov, v susedoch súperov o zásoby potravín a v cudzích ľuďoch iba nebezpečenstvo pre seba a vlastnú rodinu. Na mieste toho slabého jednotlivca, ktorému nepomôžete, ktorého si nezastanete alebo ktorého budete ignorovať, môže byť zajtra niekto z Vašej rodiny, syn, dcéra, matka, manželka, rodičia alebo iní zraniteľní ľudia. Ak by sme dovolili kolaps systému kvôli strachu, verte, že ten bude mať oveľa závažnejšie dôsledky a to také, ktoré sa ani neodvážime menovať. Potrebujeme teraz predovšetkým to, aby sa ľudia, za dodržiavania hygienických a ďalších opatrení, správali zodpovedne, avšak aj normálne a slušne.

Odsúďme hyeny medzi nami, ktoré parazitujú na obavách a zo strachu si vytvárajú biznis. Vystúpme na ochranu slabších, možno len poďakujme pracovníkom potravín, že sú aj v tejto dobe v práci a vďaka nim si môžeme nakúpiť. Dajme si záväzok, že budeme žiť svoj život slušne, či nás niekto kastuje ako robotníka alebo elitu národa. Áno, aj my policajti vnímame všetko, čo sa deje a sme pripravení Vám pomôcť. Musíte nám však pomôcť, aby sme mohli pomáhať.

Prosíme Vás my, ako osoby na strane zákona a verejného poriadku. Prosíme Vás, striktne dodržiavajte všetky pokyny a preventívne opatrenia stanovené Vládou Slovenskej republiky a inými verejnými autoritami. Prosíme Vás, správajte sa zodpovedne k sebe aj k svojmu okoliu. Nediskutujte s policajtmi o ich pokynoch a opatreniach – nevymysleli ich tí, s ktorými prichádzate do styku. Rešpektujte ich a nekomplikujte im ich prácu, tiež majú doma rodiny, o ktoré majú starosti. Prosíme Vás, v rámci možností ŽITE.

Nebuďme otrokmi paniky a vážme si to, že sme sa ráno zobudili bez príznakov ochorenia. Buďme k sebe aj naďalej tolerantní, upokojme sa a prekonajme vírus. Aspoň v tomto by Slovensko mohlo byť vzorom. Ukážme svojmu okoliu, že túto neľahkú situáciu príkladne zvládneme. Dokážme, že na Slovensku nebudú žiadne nepokoje a ľudia a rodiny budú môcť, hoci s obmedzeniami, ale bezpečne a pokojne žiť. Pomôžme našej krajine prekonať koronavírus. Ako ho napokon zvládneme, závisí z veľkej časti na jedinej veci – a to na každom jednom z nás.